A Veszprémi Waldorf Pedagógiai Alapítvány működéséről
A Veszprémi Waldorf Pedagógiai Alapítványt egy szülői közösség hívta életre 1998-ban. Az alapítvány alapító okiratában meghatározott célja a Waldorf – pedagógia támogatása, népszerűsítése.
Az alapítás óta részt vesz a Veszprém város civil szervezeteinek munkájában, ezzel színesítve a társadalmi életet.
Alternatív választási lehetőség nyújtása az óvoda- és iskolaválasztáshoz, a környezettudatos szemlélet kialakítása, ehhez ismeretek nyújtása. Egészséges életmód kialakításához tapasztalatszerzés és ismeret nyújtása. A waldorf - pedagógia megköveteli a szülők személyesebb közreműködését az intézményi nevelésben.
Évek óta rendszeresen ismétlődő programokat szervez, támogat. Ezekkel a tevékenységekkel megerősítve állandó, megújuló jelenlétét.
- Kisgyermekes családok részére Baba –Mama csoport működtetése az adott év első negyedévében kéthetente 2 -2 órás időtartamban. Segítséget nyújt az óvodaválasztás előtt álló gyermekek családjainak az óvodaválasztásban. Erősíteni kívánja a gyermek és szülő együtt tevékenykedését, a szülői mintát, a családi értékek előtérbe helyezését. A találkozásokat az óvodapedagógusok vezetik. Lehetősége van a szülőknek bepillantást nyerni a különböző, gyermekek által végezhető művészeti tevékenységekbe, elsajátíthatnak egyszerűbb kézműves technikákat, mialatt a 2-3 éves kisgyermekek a szabad játékból bekapcsolódhatnak a felkínált tevékenységekbe. A találkozások sorozata, mindig egy beszélgető esttel zárul, ahol a szülők válaszokat kapnak a felmerülő kérdéseikre.
- Óvodás korú gyermekek családjainak részére játszóházak szervezése: András napi vásár, Nyár ünnep, bábelőadások. A játszóházak szervezésével a waldorf - pedagógia gyakorlati bemutatása történik a tevékenységeken keresztül. Ezen alkalmakkal a minél nagyobb közönség megszólítása a cél. E programok lebonyolításába bevonja a támogató családokat és mindig nagy részvételre számítunk.
A saját szervezésű vásárban a gyerekek „aranytallérért” vásárolhatnak különböző természetes anyagokból, kézzel készített, jó minőségű termékeket. A vásár ideje alatt a családok többféle kézműves, művészeti technikákkal ismerkedhetnek meg, valamint bábelőadáson vehetnek részt. Időpontja: november vége.
A szervezett bábelőadások előadói a támogató közösségből kerülnek ki. A zenével kísért bábelőadások nagy sikert aratnak. A bábszínház bábjai természetes anyagokból (gyapjú, gyapjúfilc, selyem, pamut textíliák) kézzel készülnek. Az alapanyagokat az alapítvány biztosítja a bábok elkészítéséhez. A művészi élményen kívül közösségi értékerősítő hatást gyakorol a résztvevőkre.
A nyár ünnepen az óvodás korú gyermekeknek lehetősége van kipróbálni a föld, víz, levegő és tűz elemeihez kapcsolódó természetes anyagok segítségével megvalósítható játszóházat, játszóteret. A program lebonyolításába bevonjuk a támogató családokat. Szívesen vesszük az önkéntes támogatásokat. Időpontja: június közepe.
- Az alapítvány rendszeresen szervez felnőtteknek waldorf – pedagógiához kapcsolódó előadásokat: a waldorf – pedagógia iránt érdeklődőknek, hasonló civil szervezetek tagjainak és támogatóinak. Az előadások meghirdetésre kerülnek több fórumon: honlap, hírlevél, média, faliújság. Több, mint tíz éve együtt dolgozunk az előadások lebonyolításában Martin Keizerrel (holland, antropozófiai látásmóddal rendelkező művészetterapeuta). Előadások az elmúlt évekből:
- Nyílt előadás sorozat szervezése a gyermekek egészséges fejlődése érdekében alkalmazható művészeti tevékenységekkel. A civilizáció káros hatásainak csökkentése érdekében.
- „A szellemi létet ápolni a földi létben” címmel
- „Művészetekkel való nevelés” címmel
- A gyermek fejlődésének nyomon követése a születéstől az iskolaérettségig
- Belső képzés az alapítvány munkatársainak
Az előadások évente 2-6 alkalommal kerültek megrendezésre, a belső képzések rendszeressége évente 6 - 10 alkalom volt az elmúlt években.
- Az alapítvány támogatja más hasonló tevékenységet folytató civil szervezetekkel való együttműködést a megrendezésre kerülő szakmai programok alkalmával. Több alkalommal lehetőség volt részt venni egy vagy több napos szakmai továbbképzésen, valamint a Veszprémi Waldorf Pedagógiai Alapítvány is szervezett regionális konferenciákat.
- Szakmai külső programok támogatása a teljesség igénye nélkül: Szeged, Gödöllő, Keszthely 2016, Szombathely 2009, Mannheim 2010, Bécs 2005; Vác 2010; Budapest; Göd.
- Dornachban (Svájc) a waldorf – pedagógusok világtalálkozóján való részvételt eddig 5 főnek támogatta az alapítvány. A szakmai találkozók alkalmával a közös problémák kerültek megbeszélésre, feltérképezésre. Az együtt gondolkodás segíti a helyi problémák hatékonyabb megoldásainak megtalálását.
- Az alapítvány kapcsolódik nagyobb szervezetekhez is. A Magyar Waldorf Szövetség tagja, mely a waldorf intézményi hálózatot fogja össze és jogi képviseletet lát el. A jogszabály alkotók felé az együttes érdekképviseletet tartja fenn. Rajta keresztül kapcsolódunk nemzetközi hálózatba, az IASWECE-be is.
- Hospitálókat fogadunk a waldorf képzésről.
Közhasznú tevékenységeit az alábbi módokon végzi.
- Civil szervezetként támogatja a Csillagvár Waldorf Óvoda működését
- Havi rendszerességgel a csoportok működését
- A székhely, valamint az óvoda épületének felújítását, korszerűsítését
- Kertépítés 2016.
- Vizesblokkok felújítása, új kialakítása 2017.
- Belső nyílászárók cseréje 2017; 2018.
- Belső folyosó felújítása 2018.
- Gyepszőnyeg telepítés, kertépítés 2020.
- Forrásokat keres fenti támogatások finanszírozására:
- papírgyűjtés szervezése
- 1 % gyűjtése
- adományok gyűjtése
- pályázatok írása